Ana içeriğe atla

AŞIK


Muhammed Masum Faruki Hazretleri
            Bela, sevenle sevgili arasında dellaldir. Güzel çağrıları ile birbirini diğerine kavuşturur. Bu dünyada kavuşmak için uğraşan, âşıktır maşuk değil. Burada ise şaşılacak bir durum var ki, arzu istek maşuktandır. Evet, asıl önce olur. Fer’i olanın her şeyi aslındandır. Fer’i bir işte kendi arzusuyla olamaz. Kendisinde olan aşk ve muhabbet de, maşuk tarafından ona bir ihsandır.

            Hadisi kutside bildirildi ki “Beni görmek isteyen iyi kullarımı, ben onlardan çok görmek isterim”.
            Âşıklar maşukunu,  daim özler, ararlar.
            Maşuklar âşıklara, âşıktan âşıktırlar.
            Fakat maşukların aşkı gizlidir ve perde arkasından olmaktadır. Örtülüdür. Herkes anlayamaz.
            Âşıkların aşkı ise perdesizdir, örtüsüzdür. Herkes görür, saklanmaz. Daima coşar ve dalgalanır. Muhabbetiyle kaynar.

Âmin Ya Rabbi bizi aşkın ve muhabbetin ile yak sana aşık kullarından eyle.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İstatistik Fizik Ders Notları

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah
Muasırlarımız ile aynı çağda yaşamanın gereklerinden olan (teknolojik olarak yarışta olmamızı garanti altına alan ve yarışta ilerleyebilmemiz için geliştirmemiz gereken) savunma sanayii ile ilgili, daha ben doğmadan söylenmiş sözleri paylaşmak istedim umarım faydası olur.

Bu insanların harplere, darplere harcadıkları paralar, milyarlar bu insanların gözyaşlarını dindirmeye harcansa dünya gül bahçesi olur!  Bir ucundan öteki ucuna her taraf halılarla döşenir, gül bahçesi olur. İnadından herkes birbirini yiyor. Herkes silahlanıyor.  Herkes parayı oraya yatırıyor. Herkes hemcinsi olan, Hz. Âdem'den kardeşi olan öteki insanı nasıl öldürürüm, nasıl istismar ederim, nasıl keserim diye çalışıyor.  İnsafsızlar, vicdansızlar! Tabii o kadar insafsızı, vicdansızı görünce biz de silahlanmak zorunda kalıyoruz. Silahlanacağız, hazırlanacağız.  Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah. Sulh u salah istiyorsan cenge hazır olacaksın.  Dağlarımız tepele…

Niyazi Mısri Hz.

Derviş olan âşık gerek yolunda hem sadık gerek,                 Bağrı anın yanık gerek can gözleri açık gerek.                 Alçaktan alçak yürüye toprak içinde çürüye                 Aşk ateşinde eriye altın gibi sızmak gerek.                 Zikr-i Hak-ka meşgul ola yana yana ta kül ola,                 Her kim diler makbul ola tevhide boyanmak gerek.                 Eyün kişi yol alamaz maksudunu tiz bulamaz,                 Yoğ olmayan var olamaz varını dağıtmak gerek.                 Dervişlerin en alçağı buğday içinde burçağı,                 Bu Mısri gibi balçığı her bir ayak basmak gerek.
Niyazi Mısri Hz.