Ana içeriğe atla

Muhammed İkbal

    Şarap içenlerin ellerindeki kadeh boş… Çünkü saki, meclisimden ayağını çekti. Sinemde bir ah var ki, onun aslı o çerağın dumanındandır, şimdi ben onu muhafaza ediyorum.
    Bizi kapından kovma ki, sana bin can ile aşığız. Bize verdiğin o aşk derdi içinde kıvranıp duruyoruz. Sabırdan başka ne istersen emret; ifaya hazırız. Lakin sabırdan iki yüz fersah uzağız.
    Baştan ayağa derman kabul etmeyen bir derdim. Zannetme ki bitkin, inleyen bir ihtiyarım. Ben bir milletin sadağından düşmüş okum. Hala bir yayda vazife görebilirim.
    Muhabbet nedir? Bir bakışın eseri! Bir bakışın oku, insanı ne tatlı yaralar! Gönül avlamaya mı gidiyorsun; sadağını at. Bu av, ancak bakışla ele geçen bir avdır.
    Gel bu ümmetin işini bir yoluna koyalım, hayat kumarını merdane oynayalım. Şehrin mescidinde öyle feryad edelim ki, mollanın göğsündeki gönlü eritelim.
    Benim nazarımda cihan, bir geçit yerinden başka bir şey değildir. Binlerce yolcu var, ama bir yol arkadaşı yok. Birçok hısım akraba var, kimse bana onlardan daha yabancı değil.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İstatistik Fizik Ders Notları

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah
Muasırlarımız ile aynı çağda yaşamanın gereklerinden olan (teknolojik olarak yarışta olmamızı garanti altına alan ve yarışta ilerleyebilmemiz için geliştirmemiz gereken) savunma sanayii ile ilgili, daha ben doğmadan söylenmiş sözleri paylaşmak istedim umarım faydası olur.

Bu insanların harplere, darplere harcadıkları paralar, milyarlar bu insanların gözyaşlarını dindirmeye harcansa dünya gül bahçesi olur!  Bir ucundan öteki ucuna her taraf halılarla döşenir, gül bahçesi olur. İnadından herkes birbirini yiyor. Herkes silahlanıyor.  Herkes parayı oraya yatırıyor. Herkes hemcinsi olan, Hz. Âdem'den kardeşi olan öteki insanı nasıl öldürürüm, nasıl istismar ederim, nasıl keserim diye çalışıyor.  İnsafsızlar, vicdansızlar! Tabii o kadar insafsızı, vicdansızı görünce biz de silahlanmak zorunda kalıyoruz. Silahlanacağız, hazırlanacağız.  Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah. Sulh u salah istiyorsan cenge hazır olacaksın.  Dağlarımız tepele…

Niyazi Mısri Hz.

Derviş olan âşık gerek yolunda hem sadık gerek,                 Bağrı anın yanık gerek can gözleri açık gerek.                 Alçaktan alçak yürüye toprak içinde çürüye                 Aşk ateşinde eriye altın gibi sızmak gerek.                 Zikr-i Hak-ka meşgul ola yana yana ta kül ola,                 Her kim diler makbul ola tevhide boyanmak gerek.                 Eyün kişi yol alamaz maksudunu tiz bulamaz,                 Yoğ olmayan var olamaz varını dağıtmak gerek.                 Dervişlerin en alçağı buğday içinde burçağı,                 Bu Mısri gibi balçığı her bir ayak basmak gerek.
Niyazi Mısri Hz.