Ana içeriğe atla

Mercan Kemikler, İnci Gözler

Mercan Kemikler, İnci Gözler

Kitabın yazarı İkezava Natsuki

Doğan Kitap'tan çıkan kitabın Fransızcadan çevirisi (ki doğrudan Japoncadan olsa daha güzel olacağı kanaatindeyim. Batı kültüründe olmayan kavramlar dolayısıyla Fransızcaya çeviride oluşan bilgi kaybı bir de Türkçeye çevirilince kitabı okumayı zorlaştırabiliyor.) Gönül Akgerman'a ait.

Yazar hakkında kısa bir biyografiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kitabın kapağını açıp ilk bir kaç sayfayı okuma sebebim fizik mezunu olması ve memleketinden çok uzak olan bir ülkeye ve dile merak salmasıdır yani Yunancaya. Peki neden kitabı okumaya devam ettim? En iyi cevap için sözü yazara bırakayım,ilk hikaye Durağan Yaşam'ın girişinden bir parça:

 ... Onunla yüksek taburelerde, barın önünde oturuyorduk. İkimizin de önünde bir bardak viski ve bir bardak su. O, gözlerini kıpırdatmadan elinde tuttuğu bardağa bakıyordu. Suyun içindeki herhangi bir şeye değil, bardağın ötesine de değil. Sanki sadece suyun şeffaflığına bakıyor gibiydi.
 - Neye bakıyorsun? diye sordum.
 - Çerenkov etkisini görebilir miyim diye merak ediyorum.
 - Neyi?
 - Çerenkov etkisini. Evrenin derinliklerinden düşen zerrecikler sudaki atom çekirdeğiyle çarptığında, bazı durumlarda, bir ışık belirir. Bunu görebilir miyim diye merak ediyorum.
 - Bunun görülmesi mümkün olduğu için mi?
 - Sanıyorum, su miktarı yeterli değil. Bunun olasılığı, yuvarlak hesap, on bin senede bir olmalı. Ayrıca bu bar da fazla aydınlık. Bu ışık gelecek olsa bile, zaten onu göremezdik herhalde.
 - Onu mu bekliyorsun?
 - Her saniye, şu gördüğün bardağa yaklaşık bir milyar zerrecik düşüyor, ama atom çekirdekleri minicik olduğundan, neredeyse hiçbir zaman çarpışma olmuyor gibi.
Konuşmasına bakarak, ciddi mi olduğuna yoksa şaka mı yaptığına karar veremiyordum.
 - Bin ya da yüz bin ton suyla ve mutlak karanlıkta, zaman zaman bir pırıltının görülebilmesi gerekiyor, ama kuşkusuz burada mümkün değil.

... Hikaye güzel başlıyor, devamı da güzel olası bir senaryo.

Yazara bilim-kurgu için teşekkürler.
Eğer barda konuşan amcanın söyledikleri tam olarak doğru değil diyorsanız, amcanın asıl mesleği brokerlık.

Çerenkov etkisi hakkında doğru bilgi için BURASI başlangıç olsun.
Hikaye kapsamında bardağın içinden geçen ZERRECİKLER ve GÖZLENMESİ için linklere bakabilirsiniz. Kitabı BURADAN satın alabilirsiniz.
Yazarın yaptığı bir konuşma için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İstatistik Fizik Ders Notları

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah

Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah
Muasırlarımız ile aynı çağda yaşamanın gereklerinden olan (teknolojik olarak yarışta olmamızı garanti altına alan ve yarışta ilerleyebilmemiz için geliştirmemiz gereken) savunma sanayii ile ilgili, daha ben doğmadan söylenmiş sözleri paylaşmak istedim umarım faydası olur.

Bu insanların harplere, darplere harcadıkları paralar, milyarlar bu insanların gözyaşlarını dindirmeye harcansa dünya gül bahçesi olur!  Bir ucundan öteki ucuna her taraf halılarla döşenir, gül bahçesi olur. İnadından herkes birbirini yiyor. Herkes silahlanıyor.  Herkes parayı oraya yatırıyor. Herkes hemcinsi olan, Hz. Âdem'den kardeşi olan öteki insanı nasıl öldürürüm, nasıl istismar ederim, nasıl keserim diye çalışıyor.  İnsafsızlar, vicdansızlar! Tabii o kadar insafsızı, vicdansızı görünce biz de silahlanmak zorunda kalıyoruz. Silahlanacağız, hazırlanacağız.  Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah. Sulh u salah istiyorsan cenge hazır olacaksın.  Dağlarımız tepele…

Niyazi Mısri Hz.

Derviş olan âşık gerek yolunda hem sadık gerek,                 Bağrı anın yanık gerek can gözleri açık gerek.                 Alçaktan alçak yürüye toprak içinde çürüye                 Aşk ateşinde eriye altın gibi sızmak gerek.                 Zikr-i Hak-ka meşgul ola yana yana ta kül ola,                 Her kim diler makbul ola tevhide boyanmak gerek.                 Eyün kişi yol alamaz maksudunu tiz bulamaz,                 Yoğ olmayan var olamaz varını dağıtmak gerek.                 Dervişlerin en alçağı buğday içinde burçağı,                 Bu Mısri gibi balçığı her bir ayak basmak gerek.
Niyazi Mısri Hz.